Koji organ kada radi – kineska medicina dobro zna!
Koji organ kada radi – kineska medicina dobro zna!
Osjećate se tromima,imate omaglice, vrtoglavice,mučnine,laganu bol i slično,u neko određeno doba dana? Nakon što pročitate ovaj članak,znati ćete koji se organ obnavlja. Te senzacije koje imate, rezultat su crpljenja energije koje tijelo ulaže u oporavak tom momentu.
Naš biološki sat radi baš kako treba!
Ni unaprijed, ni unazad – osim kad je u pitanju neki poremećaj!
Koji organ kada radi -> svaki organ u tijelu ima sat za dnevni oporavak i održavanje. Nismo svjesni toga, ali praktičari kineskog i Ayurvedskog holističkog zdravlja znaju to stotinama godina.Te cikluse je dobro poznavati ako želite razumjeti svoje zdravstvene tegobe. To je najprirodniji put do samoiscjeljenja!
Kineski liječnici od davnina radili su na prevenciji, a ne na liječenju čovjeka.
Ukoliko bi se pacijent razbolio, gubili su titulu liječnika
jer je značilo da nisu dobro radili svoj posao!
Koji organ kada radi – kineska medicina zna!
Kineski biološki sat osmišljen je na temelju postojanja 12 meridijana od kojih svaki pripada nekom većem organu. Svi meridijani protežu se kroz 24 sata. Kineski sat prikazuje intervale od po dva sata u kojima energija cirkulira kroz naše tijelo, te razinu najveće energije u nekom području u određeno vrijeme. Ako s tim dijelom organizma imate problema, u to neko doba dana osjetit ćete simptome.
Organi biološkog sata su: pluća, debelo crijevo, želudac, slezena, srce, tanko crijevo, mokraćni mjehur, područje oko srca, bubrezi, dvanaesnik, žučni mjehur i jetra.
Koji organ kada radi – Raspored Kretanja Biološkog Sata
Kada koji organ maksimalno funkcionira i kada bi trebali obratiti pažnju na simptome!
TABLICA S VREMENSKIM RAZMACIMA maksimalne i minimalne aktivnosti organa:
MAX MIN ORGAN
1-3 sata 13-15 sati JETRA
3-5 sati 15-17 sati PLUĆA
5-7 sati 17-19 sati DEBELO CRIJEVO
7-9 sati 19-21 sat ŽELUDAC
9-11 sati 21-23 sata GUŠTERAČA/SLEZENA
11-13 sati 23-1 sat SRCE
13-15 sati 1-3 sata TANKO CRIJEVO
15-17 sati 3-5 sati MOKRAĆNI MJEHUR
17-19 sati 5-7 sati BUBREZI
19-21 sat 7-9 sati OSRČJE
21-23 sata 9-11 sati TROSTRUKI GRIJAČ
23-1 sat 11-13 sati ŽUČNA VREĆICA
Kineski liječnici smatraju da ukoliko se u određenom vremenskom periodu,
u određenom dijelu tijela simptomi pojačavaju ili pojavljuju,
treba posvetiti pažnju organu na tom dijelu i ojačati ga.
Savjeti kineske medicine kako se ponašati prema tijelu i obavezama u određeno doba dana:
Između 1 i 3 sata – ako se probudite u ovo vrijeme,tijelo vam govori da je jetra preopterećena čišćenjem organizma (prirodna detoksikacija jetre). Izbacite toksine, olakšajte posao jetri. Smanjite pušenje, alkohol i unos ostalih štetnih tvari, te pređite na zdravu prehranu.
Između 3 i 5 sati ako u ovo doba kašljete umjesto da čvrsto spavate, znači da vam pluća izbacuju otrove skupljene danju.
Između 5 i 7 sati je idealno vrijeme za buđenje. U ovo doba najaktivnije je debelo crijevo kojem ćete olakšati posao ako popijete vode i krenete u kratku šetnju. U ovo ranojutarnje doba najbolje je izbjegavati kofein.
Između 7 i 9 sati najbolje je vrijeme za doručak. To je vrijeme u koje je najaktivniji želudac.
(O prirodnoj pomoći želucu pročitajte ovdje). Optimalan izbor bit će voće, zdrave masnoće i vitamini, bjelančevine, ugljikohidrati koji neće jako utjecati na podizanje razine šečera u krvi.
Između 9 i 11 sati budni ste i aktivno radite.. Ovo je vrijeme maksimalne aktivnosti slezene koja jača metabolizam te je zadužena za pretvaranje hranjivih tvari u energiju te se povezuje s mentalnom snagom.
Između 11 i 13 sati vrijeme je za pojesti ručak i družiti se. Ručak neka bude balansiran i lagan. Uživajte u razgovoru s ljudima, povežite se s obitelji, ponudite pomoć i surađujte.
Između 13 i 15 sati – dok tijelo probavlja ručak, najefikasnije ćete se organizirati i rješavati probleme.
Između 15 i 17 sati najbolje je je vrijeme učinkoviti rad ,ispijanje čaja i za učenje. U ovo doba dana pijte i više vode zbog lakšeg otpuštanja toksina iz organizma.
Između 17 i 19 sati – vrijeme za večeru i obnavljanje vlastite energije. U ovo doba dana najaktivniji su bubrezi u kojima su pohranjene rezerve energije.
Između 19 i 21 sat vrijeme je maksimalne aktivnosti osrčja, odnosno perikarda koje upravlja reproduktivnim organima, cirkulacijom i mozgom. Ovo doba dana najbolje za druženje, flert, seks, ali i začeće.
Između 21 i 23 sata dozvolite si odmaranje, opuštanje i čitanje vama zanimljive literature. Preporuča se ne jesti u ovo doba noći.
Između 23 i 01 sata vrijeme je za srce (prirodno jačanje srca i krvnih žila)